2018

31 grudnia 2018 roku odbyła się u nas zabawa sylwestrowa. Wspólnie tańczyliśmy przy wspaniałej muzyce, braliśmy udział w zabawach oraz w poczęstunku jaki został przygotowany. Wszystkim odwiedzającym naszą stronę życzymy wszystkiego najlepszego w tym nowym 2019 roku!

28 grudnia 2018 roku odwiedziła Nas bardzo uzdolniona dziewczyna, Pani Anna Furkałowska. Zagrała dla Nas przecudowny świąteczny koncert. Jeszcze raz dziękujemy!

24 grudnia 2018 roku odwiedziło Nas dwóch Świętych Mikołajów! Wraz z Panią Dyrektor oraz Personelem rozdawało świąteczne paczki. Każdy był w tym roku grzeczny dlatego nikt nie został bez prezentu.

20 grudnia 2018 roku odbył się u Nas poranek z kolędami. Zespół na Piątkę oraz Podgórna Band zaprezentował swój świąteczny repertuar. Po śpiewaniu kolęd na każdego czekały życzenia i poczęstunek.

18 grudnia 2018 roku zostaliśmy zaproszeni na oficjalną galę rozdania nagród XVI edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych. Niepodległa bez barier – od morza do Tatr” organizowanego przez PFRON. Możemy się pochwalić, że zdobyliśmy 1 miejsce w kategorii malarstwo i witraż, 3 miejsce w kategorii tkanina i aplikacja oraz wyróżnienie w kategorii fotografia i film.

11 grudnia 2018 roku zostaliśmy zaproszeni do Domu Pomocy Społecznej w Aleksandrowie Łódzkim na wigilijny poczęstunek oraz wspólne kolędowanie. Nasz zespół Podgórna Band wystąpił z trzema kolędami. Dziękujemy za gościnę oraz otrzymane prezenty od Świętego Mikołaja! Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok!

10 grudnia 2018 roku oficjalnie odebraliśmy nasz nowy samochód dzięki dofinansowaniu i pomocy PFRON! W końcu będziemy mogli jeździć na wspólne wycieczki oraz na różne występy artystyczne i nie tylko! Dziękujemy wszystkim, którzy Nam pomogli!

15 października 2018 roku wybraliśmy się do Sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, aby odebrać zdobyte na etapie wojewódzkim nagrody w konkursie PFRON „Niepodległa bez barier – od morza do Tatr”. Zdobyliśmy, aż 7 nagród, a Nasze nie które pracę, powędrowały dalej w Polskę zdobywać kolejne trofea!

04 października 2018 roku wybraliśmy się na wspaniałą wycieczkę do Torunia! To piękne miasto przywitało Nas wspaniałą pogodą oraz zapewniło nam mnóstwo atrakcji takich jak muzeum piernika czy piękna starówka! Zwiedziliśmy każdy zakątek starego miasta odwiedzając dom słynnego Mikołaja Kopernika oraz kupując liczne pamiątki!

21 września 2018 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odbyła się Piramida Dobrej Woli. Impreza zorganizowana została przez Rzecznika Osób Niepełnosprawnych w Łodzi, Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Kulturalnej i Pomocy Społecznej „Szansa” oraz przez 5 Dom Pomocy Społecznej w Łodzi. Impreza miała na celu zintegrowanie środowiska Osób Niepełnosprawnych. Zabawie towarzyszyły występy artystyczne oraz wystawa prac plastycznych tworzonych w Domach Pomocy Społecznej, Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz Stowarzyszeniach. Gośćmi honorowymi byli Pani Prezydent Łodzi, Pani Hanna Zdanowska, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych, Pani Katarzyna Tręda – Pisera oraz Pan Władysław Skwarka, Dyrektor PFRON w Łodzi.

20 września 2018 roku w DPS Kosynierów Gdyńskich odbyła się kolejna edycja Turnieju Piłki Nożnej! Oczywiście nie mogło zabraknąć tam naszych sportowców! Niestety nie udało Nam się wygrać, ale obiecaliśmy sobie, że będziemy przez cały rok trenować do następnych zawodów, by za rok zostać mistrzami!

19 września 2018 roku zostaliśmy zaproszeni przez Dom Pomocy Społecznej z ulicy Narutowicza do wzięcia udziału w kolejnej edycji Turnieju Gier Stolikowych. Niestety tym razem nie stanęliśmy na podium i dalej poziom rozgrywek jest bardzo wysoki. Oby za rok się udało w końcu wygrać!

13 września 2018 roku zostaliśmy zaproszeni na V Festiwal Pomysłów Twórczych „Razem Lepiej” w MOSiR Aleksandrów Łódzki. Odbyły się wystawy prac, koncerty, zawody sportowe oraz różne liczne atrakcję.

06 września 2018 roku miały miejsce zajęcia kulinarne. Wszyscy razem, wspólnymi siłami przygotowywaliśmy pyszny jabłecznik! Po ukończonej pracy zajęliśmy się najprzyjemniejszą częścią zajęć, mianowicie jedzeniem!

04 września 2018 roku postanowiliśmy odwiedzić pobliski park. Przez długi czas spacerowaliśmy, odwiedziliśmy tężnie oraz siłownie jakie zostały stworzone w parku. Znalazł się również czas na odpoczynek oraz przepyszne lody!

30 sierpnia 2018 roku wybraliśmy się grupą do pobliskiej restauracji Mac Donald’s, aby na koniec lata posmakować jeszcze raz przepysznych lodów i nie tylko. Po obfitym poczęstunku wybraliśmy się na spacer nie daleko Stawów Jana.

02 sierpnia 2018 roku odbył się XVIII Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. W tym roku hasło imprezy brzmiało „Z Tobą chcę oglądać świat…”, jest to cytat z piosenki Zbigniewa Wodeckiego, którego twórczość była tematem przewodnim wydarzenia. Artyści z domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy oraz warsztatu terapii zajęciowej zaprezentowali największe przeboje muzyka, m.in.: „Pszczółka Maja”, „Zacznij od Bacha”, „Chałupy welcome to” oraz „Lubię wracać tam gdzie byłem”. Oprócz tego podziwiać można było różne kreacje sobowtóra Zbigniewa Wodeckiego. Oczywiście byliśmy tam i My! Zabawa była rewelacyjna. Nie możemy doczekać się kolejnej zabawy u przyjaciół ze Skrzynna!

02 sierpnia 2018 roku z najsilniejszymi mężczyznami w 5 Domu Pomocy, wybraliśmy się na zawody Strong Man, które odbyły się w DPS przy ulicy Spadkowej w Łodzi. Konkurencje były bardzo trudne, wymagające ogromnej siły i ducha walki. Udało się dotrwać do końca turnieju! Za rok będziemy jeszcze silniejsi!

 

09 lipca 2018 roku wybraliśmy się do pasieki w Lipce. Na samym początku miała miejsce pyszna degustacja miodów. Odbyły się również warsztaty dzięki którym poszerzyliśmy swoją wiedzę dotyczącą pszczół. Na koniec odbył się poczęstunek i wszyscy byli bardzo zadowoleni.

05 lipca 2018 roku wybraliśmy się do łódzkiej oczyszczalni ścieków aby bliżej poznać zakres prac jaki wykonuję obiekt. Dowiedzieliśmy się, że jest to największa oczyszczalnia ścieków tego typu w Polsce, zlokalizowana nad rzeką Ner, w południowo-zachodniej części miasta. Obejmuje szereg budowli i budynków o znaczeniu techniczno-technologicznym oraz pomocniczym. Udało się nam prześledzić całą drogę jaką przebyć muszą ścieki, by zostały oczyszczone.

03 lipca 2018 roku odwiedziliśmy zabytkową zajezdnie Brus, najmniejszą spośród łódzkich zajezdni tramwajowych. Mogliśmy poznać historie obiektu, obejrzeć ciekawe zabytkowe tramwaje oraz zasiąść za sterami szynowych pojazdów.

15 czerwca 2018 roku spakowaliśmy plecaki i ruszyliśmy do Arturówka. Spędziliśmy ten dzień odpoczywając i relaksując się nad wodą. Graliśmy również w gry sportowe oraz uprawialiśmy gimnastykę. Po poczęstunku udaliśmy się na spacer.

13 czerwca 2018 roku zostaliśmy zaproszeni do Domu Pomocy Społecznej w Żabiczkach. Odbyła się tam wspaniała zabawa oraz konkursy. Mogliśmy skorzystać z porad psychologa oraz zajęć sportowych, masażu czy relaksu przy muzyce. Było fantastycznie!

22 maja 2018 roku nasza piracka łajba Podgórna Band wypłynęła w podróż do Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Spadkowej w Łodzi. Udaliśmy się tam na imprezę „Pirackie Opowieści”. Nasza załoga wystąpiła z programem artystycznym zdobywając duże brawa publiczności. Zdobyliśmy również dwa pierwsze miejsca w kategorii „Najlepszy strój” oraz „Najlepsza praca plastyczna”. Bardzo dziękujemy za zaproszenie!

14 maja 2018 roku odbyła się wycieczka do Warsztatu Garncarskiego w Bolimowie. Podczas wizyty w warsztacie mieliśmy okazję zobaczyć prace garncarza oraz etapy powstawania naczyń glinianych. Poznaliśmy legendy oraz opowiadania związanych ze wsią Bolimów. Każdy z Nas miał szansę na to by spróbować swoich sił na kole garncarza i wykonać naczynie z gliny. Wiele z Nas urozmaiciło kolorami swoje wyroby, malując je farbami. Na zakończenie wizyty odbył się drobny poczęstunek w postaci ciepłej herbatki i kiełbaski.

 

7 maja 2018 roku wyjechaliśmy na kilkudniową wycieczkę do Spały. Nasza grupa zatrzymała się w Terenowej Stacji Przyrodniczej Uniwersytetu Łódzkiego. Spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu, zwiedzając pobliskie lasy, aktywnie spędzając chwile podczas zajęć sportowych, grillując oraz wędrując nad pobliską rzekę Pilicę. Było wspaniale!

30 kwietnia 2018 roku odbył się wernisaż Naszego Mieszkańca Ryszarda Zięby. Zostały wystawione jego prace artystyczne, które zostały wykonane podczas zajęć terapeutycznych. Jego twórczość podziwiali mieszkańcy jak i cały personel. Na koniec wystawy odbył się przepyszny poczęstunek.

27 kwietnia 2018 roku Nasi Mieszkańcy, Konrad Chruścielewski oraz Jan Walaszczyk brali udział w „XXI Mityngu Pływackim”, organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej mieszczący się przy ulicy Spadkowej w Łodzi. Możemy pochwalić się, że zajęliśmy 2 miejsce w konkurencjach takich jak pływanie stylem dowolnym na dystansie 12, 24 i 36 metrów.

26 kwietnia 2018 roku odbył się u Nas pierwszy w tym roku grill. Kiełbaski oraz kaszanka była przepyszna! Nasze spotkanie na świeżym powietrzu umilała muzyka disco przy, której się bawiliśmy.

25 kwietnia 2018 roku zorganizowaliśmy dzień komputerowej rozrywki. Graliśmy w różne gry zręcznościowe jak piłka nożna oraz oglądaliśmy ulubione filmy, a także korzystaliśmy z internetu słuchając ulubionej muzyki.

20 kwietnia 2018 roku odbył się XX Turniej Tenisa Stołowego dla Osób Niepełnosprawnych w hali sportowej MOSiR przy ulicy Małachowskiego w Łodzi. Organizatorem zawodów był 5 DPS w Łodzi, a partnerem MOSiR w Łodzi. Patronat honorowy nad Turniejem objął Pan Władysław Skwarka Dyrektor PFRON-u, patronat medialny TV TOYA. Nagrody ufundowane zostały przez Prezydenta Miasta Łodzi Hannę Zdanowską, Dyrektora PFRON-u Władysława Skwarkę, Ilonę Barburską Kierownika WTZ ul. Plantowa oraz Dyrektora 5 DPS Urszulę Wasik. Udział wzięło 16 drużyn z Łodzi i województwa łódzkiego. Rywalizacja przebiegała w 4 grupach. Grupa A – zaawansowana Panów, gruba B – podstawowa Panów, grupa Pań oraz Debel. Rozgrywki były zacięte,a poziom był bardzo wysoki. Nad całością rozgrywek czuwał Pan Janusz Chrobot. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok i równie dobrze będziemy się bawić jak dziś.

10 kwietnia 2018 roku uczestniczyliśmy w Poranku Seniora, który odbył sie w Klubie Dąbrowa w Łodzi. Graliśmy w bingo, opowiadaliśmy sobie dowcipy przy ciasteczku i herbacie oraz wzięliśmy udział w konkursie karaoke.

09 kwietnia 2018 roku odbyły się zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Wspólnie po rozgrzewce, zagraliśmy w Unihokeja, trenując przy tym do zbliżających się olimpiad sportowych. Gra była emocjonująca i zacięta! Zakończyła się remisem.

29 marca 2018 roku odbył się u Nas Świąteczny poczęstunek. Żurek, kiełbaska, jajeczko, zawitały na nasze stoły. Każdy składał sobie życzenia oraz opowiadał o tradycjach związanych z Wielkanocą.

27 marca 2018 roku odbyły się warsztaty informatyczne. Mieszkańcy rozwiązywali wspólnie zagadki informatyczne i zadania dotyczące obsługi stron internetowych oraz pakietów Office. Po tych zajęciach wyłoniło się kilka bardzo uzdolnionych informatyków. Gratulujemy!

26 marca 2018 roku trwają przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. Powstaje piękna dekoracja oraz piękne świąteczne kolorowanki.

23 marca 2018 roku zorganizowany został kolejny turniej Tenisa Stołowego. Jest to też doskonała okazja do tego by trenować przed wielkim wydarzeniem czyli kwietniowym Turniejem Tenisa Stołowego w hali MOSiR w Łodzi.

22 marca 2018 roku wybraliśmy się na wspaniałą wycieczkę. Droga do Jerozolimy to godzinne, plenerowe, interaktywne widowisko wielkanocne przedstawiające najważniejsze wydarzenia poprzedzające śmierć Jezusa Chrystusa. Rozgrywa się w pięknej scenerii ruin Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Było fantastycznie!

21 marca 2018 roku na zaproszenie DPS przy ulicy Przyrodniczej, Nasi mieszkańcy wzięli udział w zabawie kulinarnej pt.”Mniam Mniam”. Każda z zaproszonych placówek miła za zadanie przygotować potrawę wielkanocną.Nam udało się przygotować przepyszne jajeczka w skorupkach. Niestety nie udało zająć się pierwszego miejsca, ale pomimo tego zabawa była wspaniała.

20 marca 2018 roku w fili numer 76 Biblioteki Miejskiej przy ulicy Lenartowicza, odbyła się XX Wiosna Artystyczna. Imprezę uświetnił występ zespołu „Na Piątkę” składający się z uzdolnionych Mieszkańców naszego domu oraz uczniowie SP nr 38 i SPS nr 194. Po występach uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych przygotowanych przez instruktorów terapii zajęciowej 5 DPS.

10 marca 2018 roku zespół „Na Piątkę” reprezentujący nasz Dom, wystąpił w Urzędzie Miasta w Brzezinach. Zespół zaprezentował swój program artystyczny z okazji Dnia Kobiet. Publiczność dopisała, występ został nagrodzony ogromnymi brawami. Było rewelacyjnie!

08 marca 2018 roku odbyła się uroczystość związana z obchodami Dnia Kobiet. Przybyło do Nas mnóstwo gości, dawnych pracowników oraz obecny personel. Przygotowany został przepyszny poczęstunek oraz występy zespołu „Podgórna Band” i zespołu „Na Piątkę”! Jeszcze raz wszystkiego najlepszego Drogie Panie!

16 lutego 2018 roku w czasie zajęć informatycznych odbył się konkurs szybkiego pisania. Rywalizacja była zacięta, ale jednogłośnie każdy z uczestników spisał się na medal i w czasie 5 minut wykonał powierzone mu zadanie tekstowe.

14 lutego 2018 roku w Naszym domu odbyły się warsztaty walentynkowe. Wszyscy razem rozmawialiśmy na temat święta zakochanych, poznaliśmy jego pochodzenie, historie oraz zwyczaje. Wspólnie razem braliśmy udział w grach i zabawach walentynkowych. Stworzyliśmy również kontrakt prawdziwej miłości, który każdy z Nas podpisał, zobowiązując się tym samym go przestrzegać.

12 lutego 2018 roku w Centrum Kultury Młodych w Łodzi odbyły się warsztaty walentynkowe. Wspólnie wyrabialiśmy, wyciskaliśmy i piekliśmy ciastka. Również ozdabialiśmy je według własnego pomysłu. Było smacznie i zabawnie!

08 lutego 2018 roku na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej w Rąbieniu, udaliśmy się na bal karnawałowy. W zabawie brało dużo ciekawie przebranych osób, a sama zabawa była fantastyczna, urozmaicona ciekawymi konkursami i smacznym poczęstunkiem.

29 stycznia 2018 roku zorganizowana została bardzo popularna gra towarzyska Kalambury. Zabawa świetnie nadaje się na wszystkie imprezy zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. W grze wzięło udział 6 drużyn, a każda liczyła co najmniej 5 osób. Gra polegała na odgadywaniu haseł przedstawianych za pomocą gestów lub rysunków przez jednego z członków drużyny. Było rewelacyjnie!

23 stycznia 2018 roku zorganizowany został Turniej Tenisa Stołowego. Były to bardzo interesujące, pełne emocji rozgrywki, przeprowadzone wśród Mieszkańców naszego domu. Nie były to jednak o tyle zawody sportowe, ale i trening przed Wielkim Turniejem, który odbędzie się już w kwietniu w hali sportowej MOSiR w Łodzi. Mistrzem i zwycięzcą dzisiejszych zmagań był niepokonany Jacek Suchocki. Gratulujemy!!

19 stycznia 2018 roku wraz z zaprzyjaźnionymi Domami Pomocy oraz Warsztatami Terapii Zajęciowej wzięliśmy udział w super zabawie karnawałowej, która miała miejsce w Centrum Kultury Młodych przy ulicy Lokatorskiej w Łodzi. Podczas zabawy były zorganizowane wspaniałe konkursy z nagrodami oraz przepyszny poczęstunek!

15 stycznia 2018 roku zorganizowany został przez zespół terapii zajęciowej, teleturniej Milionerzy. Zgłosiło się wielu chętnych i wielu z nich doszło do ostatniego pytania, zwyciężając. Przyjaciele jak i Publiczność dopisała i wraz z uczestnikami towarzyszyła w konkursie.

10 stycznia 2018 roku odbyły się zajęcia kulinarne. Wszyscy razem udaliśmy się na zakupy w celu zakupu potrzebnych nam składników spożywczych, następnie wszyscy przystąpiliśmy do działania. Naszym celem była przepyszna, chrupiąca pizza! Zajadając się po paru godzinach mieliśmy ogromną satysfakcję i wielką chęć na dokładkę!